TEDx , x = bağımsız düzenlenen TED etkinliği

“Yayılmaya değer fikirler” (Ideas Worth Spreading) felsefesi ışığında TED, TEDx programını başlattı. TEDx etkinlikleri kendi toplumlarında TED benzeri bir tecrübe yaratmak isteyen bağımsız organizatörler tarafından düzenlenir. Etkinliğimizin adındaki x “bağımsız düzenlenen TED etkinliği” manasına gelir. TED konferansları TEDx programları için genel bir kılavuz görevi görmelerine rağmen bizimki de dâhil olmak üzere tüm TEDx etkinlikleri bağımsız olarak organize edilir. (Bir takım kural ve yönetmelikleri tabi tutulur.)

TED

TED kendini fikir yaymaya adamış kar amacı gütmeyen bir oluşumdur. 30 yıl önce Kaliforniya’da 4 günlük bir konferanslar serisi olarak başlayan TED zaman içinde birden çok girişimcisi ve destekleyeniyle birlikte dünyayı değiştiren fikirleri yaymaya devam ederek büyüdü. Her yıl düzenlenen iki TED Konferansı dünyanın önde gelen düşünürlerine 18 dakika boyunca değişik konulardan bahsetme olanağı sunar ve bu konuşmalar daha sonra TED.com’da yayınlanır. Daha önceki TED konuşmacıları arasında Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende ve eski Büyük Krallık Başbakan’ı Gordon Brown da var. 2014’teki TED Konferansı Vancouver, British Columbia’da düzenlenecek ve aynı anda komşu kent Whistler’da düzenlenecek olan TEDActive ile simültane gidecek. TEDGlobal 2014 ise Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinte düzenlenecek.

TED’in medya girişimleri arasında TED konuşmalarının günlük olarak yüklendiği TED.com, dünyanın her yerindeki gönüllülerden gelen altyazıları, interaktif transkrpitleri ve çevirileri sağlayan the Open Translation Project, eğitim girişimi olan TED-Ed ve güçlü fikirler üzerine kısa e-kitaplardan oluşan TEDBooks bulunur. TED dünyayı değiştiren, yenilikçi kişilerin projelerinin ve aktivitelerinin gücünü artırarak onlara yardım eden yıllık etkinlikler düzenler: dünyayı değiştirmek isteyen sıradışı kişilere fikirlerini eyleme dökme konusunda yardım edilen TED Prize, TED tarafından yerel kişilerin veya grupların desteklendiği, bağımsız olarak organize edilen TED benzeri TEDx etkinlikleri ve TED Fellows programı.