TEDxKoçUniversity 2016 Teması: Girdap

“Girdap: Sizi İçine Çekiyor” 
İniş çıkışlarla dolu hayatımız bizleri sürükleyen, sonu bilinmeyen bir girdaptır aslında. Bazen kaybolur kaçmaya çalışırız, bazen de içine dalar daha da hızlı yüzmeye çabalarız. Peki anlam veremediğimiz, tehlikeli bir yer ve durum olarak düşündüğümüz bu doğa mucizesinin bizim ve insanlık için başka bir anlamı olabilir mi? Önümüzde insanlığın gerek teknolojik gerek bilimsel gerek de sosyal alanlarda içine sürüklendiği, bir girdaba doğru çekiliyormuşçasına ilerleyen bir gelecek var.

TEDxKoçUniversity olarak ilerleyişi ve sonunun belirsizliğiyle yüreklerimize korku işleyen bu girdapların akışına kendimizi bırakıp onların bizi götürdüğü ve götürebileceği yerlere gitmenin olumsuz sonuçlarının yanında olumlu neticeler de yaratıp yaratmayacağının merakı içindeyiz. Diğer bir yandan; girdabın aksi yönüne doğru yüzebilir miyiz, ona karşı çıkabilir miyiz veya başka bir akıntıya açılan kapıyı keşfedip oradan kendimize yeni bir yol çizebilir miyiz gibi sorular üzerine kafa yoruyoruz.

Hayatımızın her alanında hakimiyetini sürdüren bu girdapların, içinde barındırdığı ve birbirinden farklı yerlerden gelen, farklı özelliklere sahip akıntılarla bize engin bir olasılıklar denizi sunup sunamayacağını konuşmacılarımız sayesinde göreceğiz. 3 Aralık’ta TEDxKoçUniversity sahnesinde sizleri birlikte sürüklendiğimiz, iç içe geçmiş bu girdapların nereye ulaşacağını görmeye davet ediyoruz!