Konuşmacılar

Mert Fırat

Ethem Özgüven

Bager Akbay

1976, İstanbul doğumlu Bager Akbay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı ve Linz Sanat Üniversitesi’nde Interface Cultures eğitimi aldı. Bager, İstanbul, KaraTiyatro’da aktör ve kuklacı olarak yaptığı çalışmaların ardından 10 yıldır kendi alanında çeşitli üniversitelerde ders vermekte ve yaşamını sanat ve bilim arasında deneyselci bir şekilde sürdürmektedir. Bager Akbay, şu anda çeşitli üniversitelerde dersler vermekte, tasarım sektöründeki firmalara danışmanlık yapmakta ve iskele47 adlı atölyesinde sanat çalışmaları yapmaktadır.

Biz Evde Yokuz

Duygu Şar 1983’te Kars’ta, Bilgehan Çelik 1982’de Konya’da doğdu. Yolları 2012’de İstanbul’da kesiştiğinde ikisi de kariyerlerinde yol almışlardı. Bilge 7 yıldır uluslararası kurumsal bir firmada müdür, Duygu freelance kültür sanat projeleri koordinatörüydü. Ölmeden önce yapmak istedikleri şeylerin bir listesinn zaman içinde uzayıp gitmesi ve üzeri çizilebilen maddelerin azlığı üzerine hayatlarını sorgulamaya başladılar. Yıllardır taş üzerine taş koyarak çizdikleri yolun sonunun, onları hayallerinde yapmak istedikleri şeylere götürmeyeceğini fark edip, 2 yıllık bir kararsızlık sürecinin ardından, her ne kadar mantıklı ve emniyetli olan mevcut düzenlerinde devam etmek olsa da, hayatlarını sıfırdan inşa etmeye karar verdiler. 2014'te işlerinden ayrılarak, şu an her ay bir kaç yüzbin kişinin fikir almak için uğradığı sıradışı maceralar ve aktiviteler kaynakçası olan BizEvdeYokuz.com’u kurdular. 

İşi ve hayalleri dengeli bir hayat kurgusuna oturtabilmek için, deneme yanılma usülü birçok formül denediler. Yıllarca yatırım yaptıkları ve akışında olan hayatlarını terk etme cesareti onlara zaman zaman pahalıya patlasa da, nihayetinde meyve verdi. Karar verme sürecinin sancılarını, kararın takibindeki deneme & yanılma sürecininde yaşanan cesaret kırıcı darbelere rağmen nasıl ilerlediklerini ve girdaptan çıkarak kurdukları yeni hayat düzenlerini anlatacaklar.

Cem Say

Prof. Dr. Cem Say 1992'den bu yana Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesidir. Nitel benzetim adındaki bir yapay zekâ yönteminin sınırları ve bilgisayarla Türkçe anlama üzerine çalışmıştır. Son zamanlardaki araştırma konuları yapay zekânın doğal kısıtları, kuantum hesaplama ve kuramsal bilgisayar bilimidir.

Patrick Metzger

Yazar, müzisyen ve ürün sorumlusu olan ve Chattanooga, Tennessee, Amerika Birleşik Devletlerinde büyüyen Metzger, 2010 yılında Sarah Lawrence College’dan mezun oldu. Metzger profesyonel yaşamında müzik bestelemenin ve çeşitli sahne performansları dışında, start-upların sosyal ağlarının incelenmesi  ve teknoloji alanında kar amacı gütmeyen ulusal inisiyatifler için stratejik yardımlar sağlanması alanlarında çalışıyor. Patrick Metzger son zamanlarda popüler olan Milennal Whoop adlı müzikal terimin tanımını yapmıştır. Günümüzde Beacon, New York, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Metzger, Amerika Planlı Ebeveynlik Federasyonu’nda çalışmakta olup aynı zamanda Quartz’da yazardır. Düzenli olarak da kendi blog sitesi olan ThePatterning.com da içerik üretmektedir. 

Pınar Mengüç

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Makina Mühendisliği lisansını ve yüksek lisansını ODTÜ'de, doktorasını ise 1985'te Purdue Üniversitesi'nde Makina Mühendisliğinde tamamladı. Aynı yıl Kentucky Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak göreve başladı, 1988'de doçent ve 1993'te profesör oldu, 2008 yılında da Engineering Alumni Association profesörlüğüne getirildi. Prof. Dr. Mengüç'ün dört patenti, üç patent başvurusu, 120’den fazla uluslararası hakemli dergi makalesi, 170'den fazla konferans bildirisi, ve ortak yazarlı iki kitabı bulunmaktadır. Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer dergisinin üç asil editöründen birisi olan Prof. Dr. Mengüç, bugüne kadar 50'den fazla yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmacı ile çalışmıştır. Makina Mühendisliği lisans programı kurucu profesörü olarak 2009 yılı başında Özyeğin Üniversitesi'ne katılan Prof. Dr. Mengüç, aynı zamanda Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörlüğü'nü yürütmektedir.

Bülent Köstem

İşletme bölümünden mezun olduktan sonra İzmir’in EXPO 2015 adaylığı, 1. Karadeniz Oyunları ve benzer “büyük ve hızlı” projelerin yönetiminde yer aldı. 2009 yılında Seferihisar Belediyesi’nde Cittaslow ve projeler üzerine çalışmaya başladı. Seferihisar’ın Türkiye’nin ilk Cittaslow’u olmasıyla Cittaslow ağının Türkiye Teknik Koordinatörü oldu. Seferihisar’da yavaş felsefesi doğrultusunda projeler geliştirdi ve ortaya çıkan bu başarılı modelin Türkiye’de ve KKTC’de yaygınlaşması için birçok şehre destek oldu. Başkanı olduğu Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği “daha yavaş ve daha mutlu bir dünya mümkün” mottosuyla doğa koruma, dezavantajlı kesimlerin desteklenmesi, demokrasi, katılımcılık ve aşırı tüketim konularında faaliyet göstermektedir. Köstem boş zamanlarında sık sık bozulan 1985 model arabasının tamiriyle ve amatör olarak marangozlukla uğraşıyor. Sosyoloji son sınıfta okuyan Köstem Karşıyaka Belediyesi’nde sivil toplum, üniversiteler ve belediye arasındaki işbirliğini arttırmayı hedefleyen Akademi Karşıyaka’nın biriminin koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Ozan Kara

Ozan Kara İTÜ Uzay Mühendisliği 2014 mezunudur. Şu anda Koç Üniversitesi makine mühendisliğinde araştırma görevlisidir. Küçük uydular, roket itki sistemi ve Mars görev optimizasyonu ana çalışma alanlarıdır. Bunun yanında sistem mühendisliği ve uzayda nörobilim ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. 2012 yılında Uluslararası Uzay Kongresi (IAC) Genç Profesyoneller Çalıştayı’na seçilen ilk Türk delegesi olmuştur. 2012 yılından bu yana IAC’de Türkiye’yi aktif olarak temsil etmektedir. Birleşmiş milletlerin desteklediği bir kurum olan Uzay Jenerasyonu Danışma Kurulu (SGAC) üyesidir. 2014 yılında SGAC tarafından düzenlenen Avrupa Uzay Ajansı Geleceği Çalıştayına katılan tek Türk olmuştur. Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) üyesidir. AIAA Sistem Mühendisliği, Küçük uydular ve Genç Profesyonel teknik komitelerinde aktif olarak çalışmaktadır. 

DEVAMI ÇOK YAKINDA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turkish